Arvutigraafika. Teksti järel on multimeediumis info edastamisel tähtsuselt järgmine komponent graafika (fotod, joonistused, diagrammid, skeemid jne.).
Graafika on artefakt, mis reprodutseerib mingi subjektiga (tavaliselt füüsiline objekt, isik) sarnase pildi. Termini «arvutigraafika» pakkus 1960ndal aastal välja William Fetter, et kirjeldada oma tööd firmas Boeing.
Arvutigraafika (computer graphics) all mõistetakse üldiselt objektide geomeetriliste mudelite ja kujutiste konstrueerimist, muutmist, kuvamist ja töötlemist arvutis.

Rastergraafika
Rastergraafika või bitikaardistatud graafika (rastergraafika, bitikaardistatud graafika) puhul moodustab kujutise ristkülikukujuline maatriks, mis koosneb üksikutest punktidest või pikslitest. Iga piksli värvi ja heleduse saab määrata. Rastergraafika sobib sellisteks töödeks nagu keerukate või «kunstiliste» piltide loomine, fotode töötlemine, piltide ettevalmistamine avaldamiseks veebilehtedel ja trükiväljaannetes.
Rastergraafikas (inglise keeles raster graphics või vahel ka pixel graphics) koosneb pilt üksikutest punktidest ehk pikselitest (pixel), milledest igaüks omab oma värvi ja on eraldi töödeldav. Rastergraafikat kasutatakse digiteeritud fotode ja realistlike joonistuste puhul kuna saab kasutada väga sujuvaid värviüleminekuid ning objektidel ei pea olema selged piirjooned.
Vektorgraafika
Vektorgraafika (vector graphics) ehk ka objekt-orienteeritud (object oriented) või
struktureeritud (structured graphics). Objektide kirjeldus koosneb tüüpiliselt ankrupunktidest (anchor points), objekti suurusest (size), nurkadest (angle), positsioonist (position), joone jämedusest (line width) ning tüübist
(line style), täitevärvist (fill color) ja -meetodist (näiteks ringjoon on kirjeldatud keskpunkti ja raadiuse abil). Kui mõnda objekti muuta, siis muutuvad vaid mõned teda kirjeldavatest parameetritest ja ülejäänud osa jääb samaks. Nii on lihtsam ning kiirem. Vektorgraafika joonistused näevad välja nagu tavalised joonistused.
Objekte kirjeldavate parameetrite järgi väljastatakse ekraanile või printerile rastergraafika pilt, mille resolutsioon vastab väljundseadme omale. Seega on vektorgraafika väljundseadmetest sõltumatu (device independent).
Vektorgraafikafailide pööramine rastergraafikasse. See operatsioon on õige lihtne ja sellega tulevad toime kõik vektorgraafikat töötlevad programmid. Tuleb vaid anda käsk Export ja valida sobiv formaat.
Добавить комментарий